Basın / Basın Bültenleri

STEVEN YOUNG; ‘Y’ KUŞAĞI İLE BAŞLAYAN ‘YENİ TÜKETİCİ’ DİJİTAL DÜNYADA OLMAYA HAZIR

poster

BASIN BÜLTENİ ANTALYA, 12 NİSAN 2017

2017 / 13

 

ANSİAD OLAĞAN TOPLANTISI’NIN KONUĞU BOSCH TÜRKİYE VE ORTADOĞU BAŞKANI, DEİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ & TÜRKİYE – ALMANYA İŞ KONSEYİ BAŞKANI STEVEN YOUNG OLDU

STEVEN YOUNG; ‘Y’ KUŞAĞI İLE BAŞLAYAN ‘YENİ TÜKETİCİ’ DİJİTAL DÜNYADA OLMAYA HAZIR

Dijital bir devrimle birlikte sanal bir dünya oluştuğunu dile getiren Steven Young, “‘Y’ kuşağı ile başlayan, ‘yeni tüketici’ de bu dijital dünyada olmaya hazır ve o zaman geleceğin dünyasında yer almak için Sanayi 4.0 ve dijital devrimin içinde olmak gerekli” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2017 faaliyet yılı 7’nci Olağan Toplantısı’nın konuğu, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi & Türkiye- Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young oldu. Toplantı Başkanlığını ANSİAD Üyesi L. Hilmi Ünsal’ın yaptığı toplantı, “Dijital Transformasyon ve Bosch’un Yaşam İçin Teknoloji Vizyonu” başlığında gerçekleştirildi. Akra Barut Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Bosch Türkiye ve Ortadoğu’dan Sorumlu Hükümet ve Dış İlişkiler Direktörü Yasin Akdere, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası (BAKSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası (BAKSİFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ANTİKAD Başkanı Leman Sedef Tuna, ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve ANSİAD Üyesi iş insanları katıldı.

 

TÜRKİYE’DE 4 AR-GE MERKEZİ

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi & Türkiye- Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young, sanal dünyanın oluşumuna değindiği sunumunda, dijital devrimle birlikte ‘enerji verimliliğine’ dikkati çekti. Bosch Grubu olarak dünya çapında 390 bin çalışanlarının olduğunu kaydeden Young, “Bosh’un ana sektörü otomotiv daha sonra sanayi teknolojileri geliyor. AR-GE bizim için olmazsa olmaz ve güçlü kalmamızı sağlayan bir olgu. Kriz bile olsa yüzde 10 bütçemizi inovasyon için ayırıyoruz. Sadece 2016 yılında 6.6 Milyar Avro AR-GE yatırımı gerçekleştirdik. Sadece Türkiye’de 4 Ar-Ge merkezimiz mevcut” dedi.

 

BOSCH KENDİ BULUT SİSTEMİNİ KURDU

Geçen sene Türkiye’ye 220 Milyon Avro yatırım yaptıklarını dile getiren Steven Young, “Dünyada ortalama 7.2 milyar insan yaşıyor ve 50 milyar akıllı cihaz şu anda bulut üzerinden birbirleriyle bağlantı içerisinde. 1995 yılında sadece 13 milyon cihaz birbirine bağlıyken bugün bu rakam 50 milyon. Uzaktan cep telefonunuzdan evinizdeki güvenlik kameralarından evinizi seyredebiliyorsunuz, buzdolabınızın içerisini görebiliyor, marketten ona göre alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu nedenle, Bosch Grubu bu yıl kendi “Bulut Sistemini’ kurdu” diye konuştu.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÖNEMLİ

Sanayide dönüşüm ve yeni sanayi devrimiyle birlikte Bosh Grubu olarak üzerinde odaklandıkları dört önemli konu olduğuna değinen Young, “Enerji verimliliği, nasıl kullanıldığı ve değerlendirildiği şirketimiz için çok önemli. Biz Ar-Ge çalışmalarımızın büyük bölümünü enerji verimliliğine harcıyoruz. İkinci olarak otonom sürüş. Tam otonom sürüş, beklenildiğinden çok daha önce mümkün olabilir. Bağlanabilirlik bir diğer konumuz ve yeni uygulamaları ve iş modellerini de beraberinde getirecek bir durum. Son olarak da geleceğin mobilitesi, elektrifikasyon ve gelişmekte olan pazarlar” diye konuştu.

 

ENDÜSTRİ 4.0 ‘BULUT’ TABANLI İKİZİNİZ

Birinci sanayi devrimiyle yaşanan süreçten günümüze kadar birçok dönüşüm gerçekleştiğini belirten Young, sözlerini şöyle sürdürdü; “3. Sanayi Devrimiyle birlikte otomasyon sistemleri, bilgisayar tabanlı kontrol ve ağlara bağlanabilen üretim makinaları hayatımıza girdi. Bugün ise, entegre sistemler, insan odaklı, esnek konfigürasyon ve standart bağlantı tiplerini bize sunan Endüstri 4.0 ile karşı karşıyayız. Gerek üretimde, gerek lojistik ağınızda onun bulutta eş zamanlı bir ikizi vardır, sistemde bunu takip ederek, bilgi alarak onu takip edebilirsiniz ve bir sorun yaşanması halinde erken müdahale edebilirsiniz. Ayrıca en çok bana gelen sorunlardan biri, ‘insanlar işsiz kalacak mı’ sorusu. Endüstri 4.0 insanların işsizliğine sebep olacak bir şey değildir. Fabrika otomasyonu ayrı bir şeydir, ‘Endüstri 4.0’ farklı bir şeydir.”

 

GELECEĞİN DÜNYASINDA YER ALMAK

Gelişen teknolojiyle yatırım biçimlerinin de değiştiğini dile getiren Steven Young, “Dünyada bilgi savaşı başlıyor, bulut teknolojisinde de teknolojinizi koruyamıyorsanız bu sizin yumuşak karnınız olacak. Lojistik maliyetlerine artık kimse para ödemek istemiyor, eğer Çin’e bir hizmet vermek istiyorsanız, Çin sana diyor ki gel firmanı benim ülkemde kur. Firmalar bunun çok farkındalar ve lojistik maliyetin ürüne bir katkı sağlamadığının farkındalar. Bu nedenle yenidünya düzeninde teknolojiyi takip etmek gerekiyor ve müşteriniz neredeyse üretiminizde orada olmalı” dedi. Dijital bir devrimle birlikte sanal bir dünya oluştuğunu dile getiren Steven Young, “‘Y’ kuşağı ile başlayan, ‘yeni tüketici’ de bu dijital dünyada olmaya hazır ve o zaman geleceğin dünyasında yer almak için Endüstri 4.0 ve dijital devrimin içinde olmak gerekli”dedi.

 

PÜF NOKTA TÜKETİMİ KONTROL ALTINA ALABİLMEK

Dijital devrimle birlikte sanal bir dünya oluştuğunun altını çizen Young, “Bunun da amacı sadece hayatımızı daha konforlu ve kaliteli hale getirmek değil. Doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanmak ve dolayısıyla çevreye daha az zarar vermek, daha az enerji tüketimi. Biliyorsunuz ‘enerji verimliliği’ çok ciddi bir konu. Esasında enerjinin en püf noktası nerede biliyor musunuz? Üretirken değil tüketirken yani ne kadar daha az enerji tüketen bir hayat tarzı oluşturursak ürünlerimizde, teknolojilerimizde o kadar daha az enerjiye ihtiyaç duyarız ve dolayısıyla çevreye o kadar az zarar veririz. Bütün ekosistemin içindeki püf nokta tüketimi kontrol altına alabilmek. Bu önemli, nesnelerin interneti önemli, endüstri 4.0 çok önemli” diye konuştu. Toplantı, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan ve Toplantı Başkanı L. Hilmi Ünsal’ın, Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi & Türkiye- Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young’a günün anısına verilen plaket takdiminin ardından son buldu.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Hemen Yarışmaya Başlayın

Yarışmaya katılın, fikrinizi paylaşın.
Şimdi Başvur